Projekt BERGHOF AgiPro na sdílení kapacit bude realizován i v ČR

 

Na základě pozitivních zkušeností pilotního projektu AgiPro pro sdílení kapacit výrobní podniků v Duryňsku
jsme diskutovali 26.8.2020 v sídle skupiny BERGHOF se zástupci Technické univerzity Ilmenau a VUT Brno
přenesení tohoto unikátního know-how do ČR.      

 

https://www.tu-ilmenau.de/fertigungstechnik/aktuelles/

Překlad článku z webu Technické univerzity Ilmenau:

Ekonomické prostředí Durynska utvářejí malé a střední společnosti. Jejich výhodou oproti velkým společnostem je jejich vysoká flexibilita a rychlost reakce. Aby se výrobní společnosti dokázaly vyrovnat s vysokými objemy zakázek, spojily se a vytvořily výrobní síť „peer-2-peer“ v rámci výzkumného projektu na Technické univerzitě v Ilmenau.

V případě potřeby mohou malé a střední podniky navzájem sdílet volné kapacity v rámci sítě - a to i bez prostředníků, jako jsou například elektronická tržiště, což by stálo provizi navíc. Podpora poskytovaná akademickými pracovníky univerzit navíc umožňuje zcela nový přístup: rezervace kapacit navzdory zatím nekonkrétním objednávkovým datům. To znamená, že i produkty, které jsou stále ve fázi vývoje, mohou být již zahrnuty do výrobního procesu. Čím dále vývoj produktu postupuje, tím přesněji se plánuje. Tím se zabrání libovolnému a příliš dlouhému udržování volných kapacit stroje.

 Výzkumný projekt a jeho první úspěchy nezůstaly bez povšimnutí. Pracovníci Vysoké školy technické v Brně se 26. srpna 2020 setkali se zaměstnanci TU Ilmenau, aby hovořili o implementaci těchto výrobních sítí. Účast v podnikových sítích v současné době vyžaduje vysoký stupeň digitalizace ze strany malých a středních podniků. Mnoho společností má však problémy s plněním těchto standardů, protože digitalizace často nejprve vyžaduje využití finančních a lidských zdrojů.

Zástupci německé a české společnosti nyní společně s VUT Brno a TU Ilmenau diskutovali o novém výzkumném přístupu, jehož cílem je snížit vstupní bariéry účasti v produkčních sítích a urychlit rozvoj spolupráce. Tímto způsobem by takové sítě peer-2-peer mohly být v budoucnosti dokonce realizovány přes hranice.

TU Ilmenau se těší na budoucí spolupráci s VUT Brno a doufá v rychlé a praktické podněty ze společného výzkumu.  

Obrázek: Zástupci českých a durynských společností spolu s VUT Brno a Technickou univerzitou v Ilmenau analyzovali na workshopu řadu možností, jak lze snížit bariéry vstupu pro společnosti, které se chtějí účastnit výrobních sítí.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.